Jeździjmy w góry!

Nie od dziś wiadomo, że jeśli chodzi o wakacyjne (i nie tylko wakacyjne) wyjazdy Polska dzieli się na frakcję tych, którzy najchętniej jeżdżą nad morze i tych, którzy preferują góry. Ja osobiście zaliczam się niewątpliwie do tej drugiej grupy. Nie od dziś wiadomo, że u gazdy są najlepsze noclegi Niedzica, czy Czorsztyn to miejsca oferujące nam obcowanie z historią, kulturą, ale i pięknymi otaczającymi je widokami. Wyjścia w góry pozwalają zachować dobra kondycję fizyczną, jak i zapewniają niesamowite przeżycia duchowe.

Muszę przyznać, że nigdy nie rozumiałem jak można nie zakochać się w górach. Nie chodzi tylko o piękne widoki, ale również o ich niesamowitą tajemniczość. Wychodząc na szczyt nigdy nie wiesz co jest po jego drugiej stronie, nie wiesz też w jaki sposób cię przywita. Czy będzie sielsko i spokojnie, czy zaskoczy cię najgorsza burza jaką dane ci było przeżyć.

Ten kto mówi, że góry są jak kobieta jest bardzo bliski prawdy. Piękne, tajemnicze, nieprzewidywalne i niebezpieczne. Mają w sobie coś, co uzależnia. Uzależnia jednak nie tak, jak alkohol, czy wszystkie narkotyki prowadząc nieuchronnie do zguby. Uzależnia bardziej, jak zdobywanie wiedzy – rozwijając nas, ale jednocześnie wymagając pokory i ostrożności. Chodzenie po górach, zdobywanie ich, może dosłownie i w przenośni wyciągnąć nas na szczyt, lub zrzucić w przepaść. Bardzo często bywa zresztą tak, że nałóg wspinaczkowy pomaga wyrwać się z innych, bardziej destrukcyjnych nałogów.

Góry uczą nas również doceniać małe rzeczy. Wysiłek, zmęczenie fizyczne, w połączeniu z psychicznym doładowaniem akumulatorów, powoduje, że nie jesteśmy nawet w stanie myśleć o przykrych rzeczach, gdy po długim dniu zwiedzania schodzimy na nocleg.

Jeśli mowa o polskich górach warto zresztą podkreślić jeszcze jedną rzecz godną uwagi. Jest to chyba ten region, gdzie najmocniej rozwinięty jest wszelkiego rodzaju folklor. Przejawia się to w tańcach, budownictwie, gwarze, trybie życia, a nawet w jedzeniu (kwaśnica, oscypek itp).

Pozostaje tylko dodać: Jeździjmy w góry. Naprawdę warto!

Related Images